O tym, jak mądrze wychować dziecko...

„Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka,

nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów.

[...] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie.”

Janusz Korczak

Wielu rodzicom sen z powiek spędza myśl: co robić, jak postępować, aby dobrze wychować swoje dziecko. Według Korczaka rola rodzica sprowadza się głównie do roli przewodnika, którego zadaniem jest łagodnie, acz zdecydowanie, w gąszczu życiowych labiryntów wskazywać właściwy kierunek. Oto kilka drogowskazów, które mogą być pomocne na tejże drodze:

1. Traktuj dziecko z szacunkiem i licz się z jego potrzebami, ale     wymagaj, by i Ono tak Cię traktowało.
  2. Daj Mu mnóstwo czułości, miłości i ciepła. Zadbaj, by wiedziało, że Je kochasz, a nie tylko domyślało się na podstawie Twoich czynów.
  3. Gdy o coś prosi, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebuje, kolejnej zabawki czy Twojej uwagi?
  4. Ustal stały rytm dnia. To ważne. Potrzebuje tego już niemowlę.
  5. Wytycz jasne granice: to wolno, a tego nie; to jest dobre, a to złe. Dzięki temu dziecko uczy się. Jeśli nie zareagujesz, gdy kogoś kopie, nie będzie wiedziało, że nie wolno tego robić, gdyż nie rodzi się z tą wiedzą. W wypadku starszego dziecka ustal zasady wraz z Nim.
  6. Wyznacz reguły, których nie wolno łamać pod żadnym pozorem: np. nie wolno dotykać kuchenki, żelazka, nie ma mowy o biciu, kopaniu innych itd.
  7. Nie mnóż zakazów bez potrzeby. Lepiej, żeby było ich kilka niż kilkadziesiąt. Wtedy łatwiej je ogarnąć.
  8. Ustal konsekwencje łamania zasad. Najlepiej, gdy są skutkiem postępowania dziecka, np. “Nie posprzątałeś zabawek, więc nie zdążysz obejrzeć bajki”.
  9. Mów konkretnie. Sformułowanie: „Masz być grzeczny” niewiele malcowi mówi. Lepiej powiedzieć: „Przestań rzucać zabawkami”, „Odłóż książeczkę na miejsce”.
  10. Bądź stanowczy. Twoje dziecko powinno wiedzieć, że „nie” to znaczy „nie”, a nie: „Wolałabym, żebyś tego nie robił, ale zdecyduj sam”.
  11. Nie ulegaj, gdy maluch próbuje wymusić coś na Tobie krzykiem, kładzie się na podłodze, tupie nóżkami, itd. Jeśli to zrobisz raz, nauczy się, że to skuteczna metoda i będzie tak postępować coraz częściej.
  12. W pewnych sprawach decyduj za dziecko. Jeśli widzisz, że jest rozdrażnione i zmęczone, to Ty powiedz: „Pora spać”.
  13. ... ale nie we wszystkich. Nikt nie ma prawa zmuszać malca, by siusiał na rozkaz albo jadł więcej niż jest w stanie.
  14. Nie bój się złości dziecka. Ono ma do niej prawo, nie musi Mu się podobać, że Mu czegoś zabraniasz, a Ty nie musisz Jego łzom ulegać.
  15. Daj się czasem przekonać. Konsekwencja konsekwencją, ale nie trzymaj się zasad za wszelką cenę, tylko po to, by postawić na swoim.
  16. Im dziecko starsze, tym więcej tłumacz. Nie ma sensu wdawać się w dyskusję z dwulatkiem, ale przedszkolakowi już warto tłumaczyć, dlaczego czegoś nie może.

Jasne, proste zasady postępowania, konsekwencja w przestrzeganiu ich, dobry przykład ze strony rodzica, dawany każdego dnia w różnych życiowych sytuacjach, a wszystko to okraszone mądrą miłością, to przepis na rodzicielski sukces.

I Ty, Drogi Rodzicu, możesz go osiągnąć!

Rozaneta Janczewski